پس از تشخیص قطعی بیماری کیست مویی در فرد تنها راه‌کار درمانی قطعی آن یعنی جراحی توسط پزشک معالج توصیه خواهد شد البته در صورت عفونی بودن محل آبسه ابتدا یک دوره درمان آنتی بیوتیک برای از بین رفتن چرک و التهاب تجویز می‌شود.

هیچ یک از درمان‌های دارویی و یا خانگی و درمان‌های گیاهی که برای درمان بیماری کیست مویی استفاده می‌شوند به درمان قطعی آن نمی‌توانند کمک کنند و فقط جنبه حمایتی داشته و برای مدتی علایم بیماری را قطع نموده و دیر یا زود بیماری به شکل بدتری با علایم و عوارض بیشتری باز خواهند گشت.

این جراحی می‌تواند به اشکال مختلف سنتی باز و بسته انجام شود ولی از آن جایی که جراحی سنتی این بیماری کمی دردناک و آزاردهنده خواهد بود و مراقبت بعد از آن از جهت پانسمان روزانه و نیاز به استراحت کمی مشکل است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با درد و علایم آزار دهنده کنار آمده و با روی آوردن به درمان‌های موقتی مانند گیاه درمانی و درمان آنتی بیوتیکی از انجام جراحی خودداری کنند.

اما امروزه با پیشرفت‌های بزرگی که در علم پزشکی به دست امده و با ابداع روش نوین لیزری دیگر ترس از جراحی و یا نگرانی‌های مربوط به جراحی سنتی مفهوم نخواهد داشت. فرد با کمک روش‌های نوین لیزری یک جراحی بدون درد و خونریزی و سرپایی را تجربه خواهد کرد.

با کمک اشعه لیزری عروق و اعصاب آسیب دیده حین جراحی ترمیم نسبی شده و مراحل بهبودی فرد بسیار کوتاه خواهد شد به شکلی که دیگر نیازی به استراحت طولانی مدت و یا محدودیت در فعالیت روزمره وجود نخواهد داشت. این روش نوین نیازی به پانسمان روزانه و تحمل مشکلات حین تعویض پانسمان ندارد.

بی نیازی به بیهوشی عمومی و یا بستری شدن در بیمارستان و قرار گرفتن در معرض آلودگی محیطی بیمارستانی از دیگر مزایای این روش است که آن را نسبت به سایر جراحی‌های سنگین سنتی با تیغ یا چاقوی جراحی برتر می‌کند. روش جراحی لیزری این امکان را فرآهم می‌کند تا فرد در همان روز مراجعه طی یک الی دو ساعت اقدامات درمانی لازم را انجام داده و ترخیص شود و به خانه بازگشته و از روز بعدی بدون نیاز به حمایت و یا کمکی زندگی عادی خود را همانند قبل ادامه دهد.

همین مزایای فراوان باعث شده تا بیماران تمایل بیشتری به این روش نشان داده و به دلیل ترس از جراحی سنگین درمان قطعی بیماری خود را به تأخیر نیندازند. اما ناگفته نماند که لازم است افراد برای جلوگیری از بازگشت بیماری و بهودی قطعی خود همکاری لازم را داشته باشند.

منبع : بیماری کیست مویی یا سینوس پیلونیدال